Moja lista

Do zapłaty: PLN Przejdź do zapytania

Blog

Druk DTF - nowa metoda znakowania odzieży

dtf.jpg

Nadruki na koszulkach cieszą się stale bardzo dużą popularnością. Nadruki wykorzystuje sięmiędzy innymi w przypadku odzieży firmowej, na którą nanoszone jest logo lub inna grafika. Stanowi to element identyfikacji wizualnej firmy i jest elementem jej promocji. Aby zdobienie spełniło swoją rolę, musi być wykonane tak, aby gwarantowało naprawdę wysoką jakość grafiki. Tak jest między innymi wówczas, gdy zdecydujemy się postawić na druk DTF. Jest to odmiana druku cyfrowego, w której wymagane jest zastosowanie specjalnej folii.

 

Co to jest druk DTF?

DTF, czyli Direct To Film to sposób wykonywania nadruków, który polega na druku grafiki na specjalnej folii PET, a następnie pokrycia mokrego jeszcze wydruku specjalnym proszkiem, który jest jednocześnie klejem, podkładem i aktywatorem. Druk metodą ink-jet odbywa się zwykle na specjalnym ploterze drukującym, dedykowanymi  farbami wodnymi. Następnie folię z wydrukiem posypanym odpowiednim proszkiem wygrzewamy w tunelu, a następnie transferujemy termicznie w prasie na tkaninę.

 

Druk DTF na odzieży – jakie ma zalety?

Druk DTF ma sporo zalet. Produkcja transferów DTF pozwala na pominięcie lub zredukowanie niedogodności towarzyszących nadrukom bezpośrednim na tekstyliach. W przypadku DTF koszulki nie wymagają wcześniejszego pokrycia pretreatmentem, a nadruk jest mniej wrażliwy na jakość bawełny, na którą jest aplikowany. Kolejną zaletą transferów DTF jest możliwość aplikacji na tekstylia inne niż bawełna, tj. poliestry i różne mieszanki. Ograniczeniem nie jest również kształt zdobionego produktu – przy użyciu odpowiedniej prasy termicznej możemy zaaplikować transfer DTF np. na czapkach z daszkiem, co jest niemożliwe w druku DTG. Produkcja transferów umożliwia wydruk wielu niewielkich obrazów w jednym czasie. Ponadto, transfer DTF może być tańszy od wydruku w technologii DTG takiej samej wielkości, a jednocześnie jest bardziej elastyczny.

 

Czy nadruk DTF jest trwały?

Wiele osób rozważających zastosowanie transferu DTF zastanawia się nad tym, czy jest to metoda pozwalająca na uzyskanie naprawdę trwałych nadruków. Prawidłowo wykonane znakowanie odzieży metodą transferu DTF jest naprawdę trwałe. Jest to metoda, która dopuszcza pranie ubrań w wysokiej temperaturze. Nawet 60 stopni jest dopuszczalne. Należy jedynie pamiętać o tym, że transfer DTF nie pozwala na prasowanie. Może ono nieodwracalnie uszkodzić nadruk. Jeśli musimy prasować, to koniecznie po przewróceniu rzeczy na lewą stronę i przykryciu jej bawełnianą ściereczką.

 

DTF a DTG – czy to jest to samo?

W kontekście druku DTF bardzo często pojawia się również druk cyfrowy bezpośredni DTG. Technologia DTF jest stosunkowo nowa. Jak wspomnieliśmy, wiąże się z zastosowaniem specjalnej folii i proszku. Obie techniki łączy użycie tych samych tuszów i często tej samej wręcz maszyny drukującej. W przypadku DTG nadruk trafia bezpośrednio na tkaninę a w druku DTF drukuje się na folii, którą przenosi się następnie na materiał. Cechą wspólną dla obu technik jest to, że zarówno w jednej, jak i drugiej opłacalny jest nawet niewielki nakład. DTG i DTF mają również pełną paletę barw, co daje duże możliwości dla osoby odpowiedzialnej za stworzenie projektu grafiki, która ma znaleźć się na odzieży.

 

W przypadku jakich tkanin może być stosowany transfer DTF?

Nie każda metoda znakowania sprawdza się w przypadku każdego rodzaju tkaniny. Jeśli chodzi o druk DTF, możliwości zastosowania są dość szerokie. Jest to metoda odpowiednia dla wszystkich materiałów, które są w stanie przez kilka sekund znieść działanie temperatury wynoszącej 150 stopni. Taka panuje bowiem w termoprasie, która niezbędna jest do przeniesienia motywu na materiał. Termotransfer poleca się do rzeczy bawełnianych, wykonanych z poliestru, a także tych z elastanu. Warto pamiętać, że ta metoda nie jest tak bardzo wrażliwa na samą jakość tkaniny, co oznacza, że z powodzeniem może być stosowana nawet wtedy, kiedy materiał nie jest najlepszy.

 

Na jakie rzeczy można nanieść nadruk, wykorzystując transfer DTF?

Okazuje się, że druk DTF ma bardzo szerokie zastosowanie. Metodę tą można wykorzystywać nie tylko, jeśli chodzi o koszulki. Druk DTF świetnie się sprawdza do znakowania materiału w trudno dostępnych miejscach oraz do aplikacji na produktach które nie da się drukować na płasko jak np.: rękawki koszulek, drukowane metki na karczku koszulki, torby itp. Z powodzeniem DTF można wykorzystać w przypadku różnego rodzaju bluz i kurtek (także softshellowych). Wystarczy postawić na odpowiednią prasę, aby nadruk znalazł się również na czapkach z daszkiem. 

W każdym z tych przypadków można uzyskać wyśmienite efekty, nadruk będzie wyrazisty i trwały, a efekt zadowoli najbardziej wymagającego klienta.

27-09-2022