Moja lista

Do zapłaty: PLN Przejdź do zapytania

Blog

Haft komputerowy i jego zalety

haft-komputerowy.jpg

Znakowanie i ozdabianie odzieży jest obecnie bardzo popularne. Jest to powszechnie stosowany element identyfikacji wizualnej, który pozwala wyróżnić się na rynku. Decydując się na naniesienie na odzież logo, czy dowolnie wybranych emblematów oraz haseł, warto pamiętać, że obecnie wykorzystywane są różne techniki pozwalające uzyskać naprawdę dobry efekt. Zalicza się do nich między innymi haft komputerowy, który ma wiele zalet. Jest to najtrwalsza z metod znakowania, która powszechnie postrzegana jest również jako najbardziej ekskluzywna. Gwarantuje doskonały efekt, który jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagające osoby.

 

Co to jest haft komputerowy?

Haft komputerowy to popularna metoda znakowania odzieży, której początków należy szukać w tradycyjnym hafcie ręcznym znanym ludzkości od początków naszej ery. W XIX w. pojawiły się próby zmechanizowania haftu ręcznego po to, aby zwiększyć tempo wykonywania kolejnych hafcianych produktów, a jednocześnie uzyskać większą precyzję. Tak zaczęło rozwijać się hafciarstwo maszynowe, które obecnie w dobie powszechnych komputerów określane jest mianem haftu komputerowego. Haft komputerowy ma mnóstwo zalet, które sprawiają, że producenci odzieży decydują się sięgać po niego naprawdę bardzo często.

 

Kiedy można wykonać haft komputerowy?

Haft komputerowy na zamówienie wykonywany jest na bardzo różnych tkaninach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go w przypadku:

  • bawełny;
  • poliestru;
  • płótna.

Po ten rodzaj znakowania odzieży sięgają chętnie producenci ubrań przeznaczonych dla służb mundurowych. Za pomocą haftu nanosi się na mundury emblematy i oznaczenia wskazujące, z jakiego kraju pochodzą noszący dany mundur żołnierze. Jeśli chodzi o haft komputerowy, to jedynym ograniczeniem jest jedynie grubość tkaniny i jej wytrzymałość. Metoda ta raczej nie sprawdza się w przypadku materiałów, które są bardzo cienkie i delikatne. Warto pamiętać także o pewnych ograniczeniach związanych z haftem komputerowym. Najmniejsza grubość linii, jaką można zastosować wynosi 1,0 mm, nie można stosować liter niższych niż 5,0 mm, zaś najmniejsza kropka, jaką można zastosować ma średnicę 2,0 mm. Haft komputerowy nie pozwala na zastosowanie przejść tonalnych. Możliwe są wyłącznie pełne kolory. Jeśli chcemy wykonać na przykład flagę Polski na mundurze, haft komputerowy nadaje się do tego idealnie.

 

Jakie zalety ma haft komputerowy?

Zanim przejdziemy do tego, jak zrobić haft komputerowy, warto poznać zalety, jakie są mu przypisywane. Wspomnieliśmy już o trwałości – jest to jedna z największych zalet haftu komputerowego. Pod tym względem jest on często określany, jako niezniszczalny. Ani częste pranie, ani regularne prasowanie nie powodują utraty formy czy koloru. Elementy wykonane za pomocą haftu komputerowe przez lata wyglądają tak, jakby dopiero co opuściły hafciarnię. Pod względem prezencji, jest to jedna z bardziej eleganckich form znakowania odzieży. Niektórzy kuszą się nawet o stwierdzenie, że jest metodą ekskluzywną. Możliwe jest zastosowanie aż szesnastu pełnych kolorów. Plusem jest możliwość zastosowania różnych nici. W grę wchodzą nie tylko te klasyczne, ale również:

  • metaliczne;
  • neonowe;
  • odblaskowe.

W przypadku odzieży specjalnego przeznaczenia postawić można też na nici ognioodporne.

 

Ile kosztuje haft komputerowy?

Wiele osób, które interesuje haft komputerowy na zamówienie pyta na początku o jego cenę. Nie jest to najtańsza metoda znakowania odzieży, ale trzeba pamiętać, że gwarantuje trwały efekt, co pomaga w budowaniu wizerunku marki. Wykonane za pomocą haftu komputerowego elementy nie tracą doskonałego wyglądu nawet przy intensywnym użytkowaniu. Warto też pamiętać, że im więcej sztuk odzieży zamierzamy ozdobić, wykorzystując haft komputerowy, tym niższy będzie jednostkowy koszt. Przy dużych nakładach nie zapłacimy więc za niego dużo więcej niż wtedy, kiedy zdecydujemy się na inne techniki. Warto przy tym pamiętać, że inne dostępne techniki – na przykład sitodruk – również zasługują na uwagę.

Haft komputerowy gwarantuje bardzo dobry efekt wizualny, który zadowoli w pełni nawet najbardziej wymagające osoby. Haft komputerowy nie bez powodu cieszy się więc ogromną popularnością. Jest chętnie wybierany zwłaszcza przez te osoby, którym zależy na trwałym efekcie, który będzie nosił znamiona ekskluzywności. Aby móc wykonać haft, konieczne jest wcześniejsze opracowanie wzoru na komputerze, stosując specjalne oprogramowanie. Jest to specjalny tzw. “program sterujący”, za który płaci się przy pierwszym zamówieniu i zostaje on w naszej bazie już na przyszłość. Jeśli klient będzie chciał wznowić projekt, kolejna opłata nie będzie więc konieczna. Do jego stworzenia stosujemy najnowsze oprogramowanie – pomagamy w projekcie graficznym i wykonujemy wizualizację, a także próby produkcyjne. 

 

Programy hafciarskie możemy wykonać na podstawie plików graficznych, które zostaną nam dostarczone przez klienta, na przykład w formacie JPG, PDF, GIF, czy CDR oraz AI.

15-10-2022