Moja lista

Do zapłaty: PLN Przejdź do zapytania

Blog

Jak wykonujmy nadruki na koszulki metodą sitodruku?

nadruk na koszulkach
nadruk na koszulkach

Nadruki na odzieży mogą być wykonywane za pomocą różnych metod. Do tych cieszących się najwięlszą  popularnością zaliczana jest technika sitodruku, która gwarantuje uzyskanie wzorów cechujących się wysokim poziomem estetyki oraz wyjątkową wytrzymałością. Sitodruk szczególnie chętnie stosowany jest w przypadku koszulek. Druk sitowy – bo tak też określana jest ta metoda – szczególnie dobrze sprawdza się wówczas, gdy planujemy wykonać jednorazowo większą ilość koszulek. Jak tworzone są nadruki na koszulkach metodą sitodruku?

 

Co to jest sitodruk?

Sitodruk lub – mówiąc inaczej – druk sitowy lub serigrafia – to popularna metoda znakowania zarówno odzieży, jak i innych przedmiotów. Pozwala na skutecznie nanoszenie dowolnie wybranych motywów, które na powierzchni utrzymają się naprawdę długo, nie tracąc nic ze swojego doskonałego wyglądu. W przypadku niskich nakładów (poniżej 20 szt.) sitodruku nie polecamy z uwagi na wysoki koszt przygotowalni. Jeśli jednak planujemy wykonanie serii koszulek dla pracowników firmy, jest jak najbardziej odpowiednim wyborem.

 

Jakie przedmioty można znakować, wykorzystując sitodruk?

Nadruki na koszulkach (t-shirty i polo) to nie jedyne, co można wykonać, decydując się na zastosowanie sitodruku. Ta popularna technika pozwala na znakowanie również bluz czy kurtek.
Sitodruk to również nadruki na gadżetach reklamowych. W tym przypadku 
 sitodruk pozwala na nasienie wybranego motywu m.in. na takie przedmioty jak torby czy parasole. Z różnego rodzaju toreb szczególnym zainteresowaniem cieszą się torby bawełniane. Okazuje się, że branża reklamowa bardzo chętnie decyduje się na zastosowanie sitodruku, który jest jedną z bardziej uniwersalnych metod znakowania.

 

Jakie zalety ma sitodruk?

Podstawowe pytanie dotyczące tej metody znakowania dotyczy tego, czy sitodruk jest trwały. Okazuje się, że trwałość wykonane nadruku jest jedną z najważniejszych zalet druku sitowego. Metoda ta gwarantuje wysoką odporność na czynniki zewnętrzne. Nadruk doskonale znosi zarówno wilgoć, jak i promienie słoneczne. Niestraszne mu również pranie. Pod względem trwałości, jest to najlepsza z dostępnych obecnie metod. Warto pamiętać, że im bardziej zwiększamy nakład, tym niższa cena znakowania pojedynczej koszulki (koszt matryc i przygotowalni rozkłada się na większą ilość sztuk). W przypadku znakowania dużej ilości możemy uzyskać zatem naprawdę niewielki koszt, co także jest ogromnym plusem. Technika sitodruku nie nadwyręża wówczas zbytnio budżetu, którym dysponujemy.

 

Jak powstają nadruki na koszulkach?

Cały proces rozpoczyna się oczywiście od stworzenia projektu tego, co ma się na koszulce znaleźć. Zazwyczaj klienci przesyłają gotowy projekt w postaci pliku graficznego, ale specjaliści z naszej firmy też pomogą w opracowaniu projektu tym którzy nie mają projektu w odpowiednim formacie. Kiedy wizualizacja jest zaakceptowana, można przystąpić do przygotowania matrycy. Na początku trzeba przygotować filmy w postaci klisz (na każdy kolor osobno), które posłużą do naświetlenia matrycy. Ma ona postać prostokątnej ramy, na której rozpięta jest zrobiona z nylonu siatka. Na siatkę nakłada się warstwę światłoczułej emulsji, która po wyschnięciu jest gotowa do naświetlenia. Do naświetlenia używa się urządzenia zwanego kopioramą, gdzie kliszę umieszcza się na sicie i za sprawą światła UV wzór zostaje przeniesiony na sito. W ten sposób otrzymujemy matrycę, która posłuży nam do druku. Na matrycy niektóre “otworki” znajdujące się na sicie są zakryte przez emulsję, a w miejscach na których nie ma emulsji przechodzi farba.
W następnym kroku sito umieszcza się na maszynie drukującej tzw. karuzeli automatycznej. Specjalna rakla gumowa przeciska farbę, która przechodzi wyłącznie przez te części, które nie zostały zakryte przez emulsję. Uzyskany w ten sposób nadruk jest następnie utrwalany w tunelu grzewczym, co gwarantuje mu trwałość na najwyższym poziomie.

 

Czy matryca jest wielokrotnego użytku?

Teoretycznie matrycę można używać wielokrotnie, aczkolwiek emulsja która znajduje się na sicie może ulec uszkodzienu przy duzęj ilosc nadruków.  W praktyce jednak po każdej skończonej pracy matrycę się zmywa z siatki, a sito przygotowuje się do ponownego użycia za pomocą specjalnej procedury mycia i odtłuszczania. W ten sposób (sito) rama sitodrukowa może posłużyć do wielokrotnego przygotowania matryc.

Sitodruk to technika znakowania, która nie bez powodu jest tak popularna. Wielość zalet, które można mu przypisać, a także szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że w branży reklamowej uważany jest za jeden z najważniejszych. Trudno wyobrazić sobie znakowanie odzieży bez sitodruku. Technika sitodruku jest niezastąpiona w przypadku koszulek, a jeśli nakład jest naprawdę spory, nie generuje zbyt dużych kosztów. To jedna z tych metod znakowania, którą warto się zainteresować.

 

04-08-2022