Moja lista

Do zapłaty: PLN Przejdź do zapytania

Blog

Jakie zdobienie odzieży warto zastosować i kiedy?

koszulki z własnym nadrukiem
koszulki z własnym nadrukiem

Świetnym sposobem na to, aby uzyskać ubrania niebanalne i wyróżniające się spośród innych jest zdobienie odzieży. Pełni ono istotny element identyfikacji wizualnej marki, wpływając na to, jak jest ona odbierana przez klientów. Aby uzyskać efekt zgodny z oczekiwaniami i dobrze odbierany przez tych, do których odzież jest kierowana, należy postawić na odpowiednią metodę zdobienia. Obecnie nadruk na ubraniach może być wykonywany za pomocą różnych metod gwarantujących naprawdę dobry efekt. Co brać pod uwagę, wybierając sposób zdobienia?

 

Co wpływa na zastosowaną technikę zdobienia?

Nadruk na odzieży może być wykonany takimi technikami, jak:

  • sitodruk;
  • haft komputerowy;
  • druk cyfrowy DTG/DTF.

Podejmując decyzję, należy oczywiście uwzględnić efekt, który chcemy uzyskać. Nie bez znaczenia jest więc nasz własny gust, a także wizja, która powinna wpisywać się w całą identyfikację wizualną marki. Nie można pominąć tego, że zdobienie musi być dopasowane do przeznaczenia danej rzeczy. Koniecznie trzeba zastanowić się także nad tym, jak zdobiona odzież będzie użytkowana. Może okazać się, że z założenia będzie narażona na zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, co zawęża możliwość wyboru do określonych technik. Duże znaczenie ma także potencjalna częstotliwość prania. Nadruki na odzieży roboczej powinny być założenia dużo bardziej trwałe i mniej wrażliwe na działanie detergentów i gorącej wody niż te naniesione na ubrania codzienne.

 

Jakie zalety mają nadruki na odzieży wykonane techniką sitodruku?

Zdobienie odzieży można z powodzeniem wykonywać, stawiając na sitodruk. Jest to bardzo popularna technika, która wykorzystywana jest od lat. Gwarantuje najwyższą trwałość wykonanych nadruków. Poleca się ją przede wszystkim do odzieży wykonanej z materiałów bawełnianych ale też poliestrowych i innych. Jeśli nadruk jest wykonany prawidłowo, nie ma możliwości, aby został zniszczony w trakcie prania. Oczywiście wszystko zależy od jakości zastosowanej farby, procesu naświetlania, czy suszenia, ale jeśli proces ten wykonują specjaliści przy użyciu wysokiej klasy urządzeń, nie ma powodów do zmartwień.

Sitodruk umożliwia uzyskanie oryginalnych efektów. Z jego pomocą można tworzyć nadruki w kolorze złotym i srebrnym, w grę wchodzą także te neonowe. Dzięki tej technice można tworzyć nadruki 3D, puchnące, z brokatem czy świecące w ciemności.  Sitodruk ma jedną wadę: nie opłaca się w przypadku niskich nakładów, sensowna granica rentowności to dwadzieścia sztuk.

 

Czy haft komputerowy to dobry wybór do znakowania odzieży?

Zdobienie odzieży można również wykonać, stawiając na haft komputerowy. To dobry wybór, jeśli zależy nam na tym, aby wykonane znakowanie nosiło znamiona ekskluzywności. Plusem tej techniki znakowania jest możliwość jej zastosowania praktycznie na wszystkich rodzajach materiałów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą haftu komputerowego znakować odzież wykonaną z:

  • bawełny;
  • polaru;
  • softshellu

Technika ta doskonale sprawdza się nawet w przypadku skóry, nie uszkadzając jej i gwarantując bardzo dobry efekt. W ostatnich latach bardzo modne są haftowane ubrania jeansowe. Fantazyjne zdobienia dostrzec można na denimowych spodniach, kurtkach, koszulach. W przypadku haftu komputerowego w grę wchodzi zarówno klasyczny haft płaski, jak i modny haft 3D. Ten drugi bardzo chętnie stosowany jest na czapkach. Często sięgają po niego także producenci bluz.
Haft komputerowy to niezwykle trwała metoda znakowania, która pozwala na stosowanie oprócz standardowych, także nici metalizowanych, które dają spektakularny efekt. Niewątpliwym plusem tej metody jest wysoka odporność na pranie. Ubrania pokryte wzorami wykonanymi haftem komputerowym można prać nawet w naprawdę wysokiej temperaturze, nie obawiając się o to, że aplikacja straci swój dobry wygląd.

 

Druk cyfrowy DTG – jakie zalety ma ta metoda znakowania?

Druk cyfrowy DTG przypomina nieco druk na klasycznej drukarce atramentowej. Oczywiście używa się dedykowanych maszyn drukujących oraz specjalistycznych tuszy, które gwarantują odpowiednią trwałość nadruku. To tak zwana technika druku bezpośredniego, która nie wymaga, aby projekt najpierw był drukowany na specjalnym papierze, a następnie nanoszony na wybraną powierzchnię. Druk odbywa się bezpośrednio na koszulce. Ogromnym atutem druku cyfrowego DTG jest to, że wydruki nie tracą głębokiego nasycenia kolorów, co pozwala na uzyskanie doskonałego efektu. Nadruki na odzieży wykonane tą metodą są też dość trwałe. Technika ta gwarantuje, że projekt wprowadzany jest głęboko w strukturę tkaniny i nie jest wyczuwalna palcami. Obecnie metoda ta jest niezwykle chętnie wykorzystywana między innymi w procesie znakowania koszulek na różnego rodzaju akcje czy eventy, gdzie liczy się szybkość wykonania druku, a niepotrzebne są duże nakłady. W druku DTG nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o kolor odzieży, sprawdza się doskonale zarówno na białych koszulkach jak i kolorowych.

 

DRUK DTF to odmiana druku DTG - druk odbywa się nie bezpośrednio na odzieży a na specjalne folii, a później całość jest wgrzewana w materiał na prasie.

06-09-2022